Chalupa Daisy Posázaví: rekreační ubytování blízko Prahy

Navštívili jste někdy Posázaví?

Malebný kraj v srdci České republiky, plný kouzelných scenérií, zelených luk a lesů, s meandrující řekou Sázavou a romantickou atmosférou, která Vás okamžitě uchvátí. Přesně to je Posázaví.

Trochu té historie…

Historie regionu sahá až do pravěku, kdy bylo území osídleno keltskými kmeny. Později se zde usadili Germáni a slovanské kmeny, kteří zde žili až do příchodu Velkomoravské říše v 9. století. V průběhu staletí zde vznikla řada významných měst jako například Havlíčkův Brod či Žďár nad Sázavou. V Posázaví se nacházela také důležitá těžební oblast, kde se těžilo stříbro a zejména zlato. Těžba zlata zde probíhala již v období Keltů a vyvrcholila v dobách středověku. Důlní štoly a povrchové důlní objekty jsou dnes významnou turistickou atrakcí, kterou určitě stojí za to navštívit.

Jak to bylo s trampingem?

Posázaví se také stalo významným útočištěm pro trampy. Na počátku 20. století docházelo v důsledku rozvoje průmyslu a koncentrace obyvatel do velkých měst ke vzrůstajícímu zájmu mladých lidí o volnost a přírodu. Mladí Pražané se tak vydávali vlakem za dobrodružstvím do údolí řeky Sázavy, kde se místa jako Píkovice, Luka pod Medníkem a Žampach stala rodišti českého trampingu. Od roku 1923 se zde začaly stavět první chaty a díky Posázavskému pacifiku, železniční trati spojující region s Prahou, se trampské osady rozšířily téměř po celé délce řeky Sázavy.

Je zde spousta památek k návštěvě…

Oblast Posázaví je poseta půvabnými městečky a vesnicemi, z nichž každá má svůj jedinečný charakter a historii. Navštivte památku dědictví UNESCO Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, obdivujte úchvatnou architekturu Zámku Zruč nad Sázavou nebo se vydejte na prohlídku středověkého hradu Český Šternberk.

Již jste se prošli či projeli přírodou v Posázaví?

Pravděpodobně největším lákadlem Posázaví je však jeho živoucí příroda. Krajinou vinoucí se řeka Sázava nabízí možnosti projížďky na raftech, rybaření či koupání. Okolní příroda je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku s mnoha stezkami a trasami k prozkoumání.

Máte hlad po celodenním výletu?

A až Vám po celém dni vyhládne, v místních hospůdkách a kavárnách na Vás čeká poctivá domácí kuchyně, od vydatných polévek a pečených ryb až po sladké pečivo a dezerty.

Ať už hledáte odpočinek, nebo aktivní dovolenou, v Posázaví si každý najde to své.