daisy_logo

Výlety v okolí

Pro oblast Posázaví je typická nádherná divočina s kaňonem řeky Sázavy. Zdejší nespoutaná a romantická příroda rozhodně stojí za prozkoumání a nabízí mnoho zajímavých turistických cílů.

Posázaví láká návštěvníky již dlouho. Právě zde vznikaly trampské osady, jejichž stopy můžete najít dodnes všude kolem Posázavské stezky. Posázavská stezka je nejstarší naučná stezka u nás, pochází z roku 1965. Dozvíte se zde něco o místní přírodě, stavbě trati Posázavského Pacifiku, řece Sázavě nebo historii trampingu.

Další atrakcí je samotný Posázavský Pacifik. Trať vede z Prahy do Čerčan. Je to obdivuhodné stavitelské dílo. Na této trase bylo proraženo 15 tunelů a nachází se na ní 8 mostů. Nejzajímavější je most Žampach, který se se vzpíná na 7 obloucích přes údolí Kocour. Se svými 41 metry je to nejvyšší železniční most u nás.

Za návštěvu stojí také štola sv. Josefa v Dolní Studená nad údolím Kocour. Je zde zpřístupněno 200 metrů bývalých zlatonosných důlních chodeb ze 13 a 14. století, kdy zde byla mincovna v královském městě Jílové. V Domě mince na náměstí si pak můžete prohlédnout muzeum těžby zlata a stálou expozici o trampingu v Posázaví.

Pokud budete chtít více aktivní dovolenou můžete si v Týnci nad Sázavou půjčit raft nebo kanoe a projet jednu z nejhezčích vodáckých tras u nás. Dojedete do Pikovic. Zde je možné loď vrátit a naskočit na vlak zpět.

Z památek můžete navštívit hrad Český Šternberk, hrad Ledeč nad Sázavou nebo zámek Jemniště. Pěkný výlet nabízí i kopec Melechov se zříceninou středověkého hradu.

Za koupáním pak můžete vyrazit na Koupaliště Jílové u Prahy, vodní nádrž Štěchovice, vodní nádrž Vrané nebo Čerčanskou plovárnu.

V zimních měsících je možnost navštívit lyžařské středisko Chotouň.

Více informací najdete zde.