Chalupa Daisy Posázaví: rekreační ubytování blízko Prahy

Kam na výlet kolem Prahy

Není žádným tajemstvím, že okolí Prahy je bohaté na přírodní a kulturní památky, které čekají na objevení. V dnešním článku vás provedeme místy, která byste na svém putování rozhodně neměli vynechat. A pokud s námi vydržíte až do konce, nabídneme vám také tip, kam ještě do konce léta vyrazit za kulturou.

Posázaví

Svou dostupností z Prahy na trati Posázavského Pacifiku je Posázaví první volbou při výběru výletní lokality. Nádherná příroda rozprostírající se kolem kaňonu Sázavy nabízí úžasnou scenérii pro toulky lesem či procházky po naučných stezkách. Hlavní z nich, Posázavskou stezku, můžeme najít v oblasti Dolního Posázaví vedoucí z Pikovic do Kamenného Přívozu. Vše, co o ní potřebujete vědět, se dozvíte v našem předešlém článku. Dnes bychom vám ale raději chtěli přiblížit památky vytvořené člověkem.

Těžba zlata v Posázaví

V Dolním Posázaví ještě chvíli zůstaneme. Nedaleké Jílové u Prahy je totiž významným místem, kde těžba zlata hrála klíčovou roli v utváření současného vzhledu této oblasti. Zlato se zde začalo rýžovat již v období Keltů. Vrchol těžby v jílovském zlatonosném revíru přišel ve 13. a 14. století, kdy zdejší drahý kov byl dokonce použit na výrobu Svatováclavské koruny. Těžba, ačkoliv v menších rozměrech, přetrvala až do roku 1968. O celé její historii se můžete více dozvědět v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Odtud se také můžete vydat po naučné stezce Jílovské zlaté doly vedoucí ke štole sv. Josefa a štole sv. Antonína Paduánského. Obě byly zpřístupněny veřejnosti. Jsou protkané úzkými chodbami a návštěva tedy není vhodná pro klaustrofobiky. Pokud se vám nechce ke štolám chodit pěšky, je možné také zaparkovat v 500 m vzdáleném Dolním Studeném.

Železniční viadukt Žampach

Z kopce dál od štol stojí další technická památka, která stojí za zmínění. Jedná se o železniční viadukt Žampach, druhý nejvyšší kamenný železniční most ve střední Evropě, který sahá do výšky 42 metrů. Pokud budete mít štěstí, uvidíte na něm projet Posázavský Pacifik. Pro lepší výhled zabočte za štolou sv. Antonína u rozcestníku doleva na paralelní žlutou stezku. Jedná se o krátkou odbočku vedoucí po kamenném úpatí kopce k Žampachu.

Vojenského technické muzeum v Lešanech

Dále po proudu Sázavy fanoušci techniky a historie jistě ocení návštěvu Vojenského technického muzea v Lešanech. Jeho expozici tvoří více než 700 exponátů, zahrnující tanky, kanóny, motocykly, obrněná vojenská vozidla, raketovou techniku a logistický materiál od roku 1890 do současnosti. Svým rozsahem a složením sbírky se řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Vstup do objektu je zdarma. V průběhu roku se zde navíc uskutečňují různé akce, během kterých se exponáty ukazují návštěvníkům v pohybu. Největší událostí jsou Tankové dny konající se vždy poslední sobotu prázdnin. Sezóna muzeu začíná v červnu a končí v září.

Hrad Týnec nad Sázavou

Pokud máte v oblibě spíše návštěvu hradů a zámků, i pro vás může být Posázaví to pravé. Například hrad Týnec nad Sázavou, nacházející se ve stejnojmenném městě, láká na návštěvu svého muzea týnského porcelánu, ale také na další krátkodobé exhibice a výstavy, konající se v jeho útrobách. Venkovní prostory hradu zase slouží jako místo pro pořádání divadelních představení či kulturních slavností.

Český Šternberk

Opodál ve Středním Posázaví na vás bude čekat jeden z nejstarších hradů v České republice – Český Šternberk. Kromě klasického prohlídkového okruhu můžete vystoupat na předsunutou obrannou věž či se zúčastnit komentované prohlídky v okolí hradu. Při pokračování proti proudu narazíte na zámek Zruč nad Sázavou, který byl původně postaven ve 14. století jako hrad, avšak o 4 století později vyhořel a byl přestavěn na zámek v romantickém stylu. Navštěvovaný je především pro své expozice, z nichž nejoblíbenější je Svět kostiček a panenek, zabývající se historií hraček a dětských her. V dětském koutku si zde navíc nejmenší návštěvníci mohou některé exponáty sami vyzkoušet. Mimo to na zámku můžete navštívit Vodácké muzeum, vystoupat na Kolowratskou věž či si projít naučnou stezku zámeckého parku.

Konopiště a Jemniště

Ze zámků můžete dále v okolí Posázaví navštívit zámky Konopiště a Jemniště. V obou se seznámíte s jejich zvířecími obyvateli, na zámku Konopiště pobývá medvěd Jiří, Jemniště je zase domovem klokanů, mývala severního či lamy krotké. Konopiště, původně gotický hrad ze 13. století, se proslavilo především jako poslední sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, jehož zavraždění v Sarajevu mělo za následek vypuknutí 1. světové války. Zámek Jemniště je zase pro své nádherné růžové zahrady anglického parku oblíbeným místem svatebčanů.

Poklady Středočeského kraje

Krásná místa k objevení jsou k nalezení v mnoha dalších koutech Středních Čech. Jistě jste již navštívili Karlštejn, ale co takhle zamířit ještě dále na západ?

Křivoklát

Své jméno dostal podle údajně křivých základů. Jeho největší zajímavostí je však tehdy velmi významné vězení s mučírnou a hladomornou. V jejich prostorách je dnes k vidění expozice mučících nástrojů. K hradu se také váže mnoho pověstí, o kterých se víc můžete dozvědět v místní čítárně. Křivoklát slouží mimo jiné jako místo pro pořádání mnoha kulturních akcí, jakými jsou například rytířská klání, koncerty či adventní trhy.

Koněpruské jeskyně

Především v parných letních dnech oceníte zchlazení v Koněpruských jeskyních. Návštěvníci zde můžou obdivovat krápníkovou výzdobu, formující se v průběhu 400 milionů let ve dvou zpřístupněných patrech. Jeskyně je také významná pro svůj 1,5 milionů let starý nález kosterních pozůstatků zvířat. Během vlády Jiřího z Poděbrad v 15. století sloužil jeskynní systém jako dílna penězokazců. Ti pomocí měděného plíšku a amalgámu stříbra vytvářeli padělky tehdejších mincí. Dodnes se neví, kdo za výrobou padělků stál. Vyrobilo se jich kolem 5 000 kusů, což by stačilo na obživu jednoho člověka na dva roky. Ukázku dílny si můžete prohlídnout ve vrchním patře jeskyně.

Točník

U Berouna na vás čeká hrad Točník a v jeho těsné blízkosti zřícenina hradu Žebrák. Společně tvoří nejzachovalejších souhradí v Čechách. Jako první byl Václavem IV. postaven Žebrák. Po jeho požáru v roce 1395 ho však král nechal přestavět a založil na vyšším úpatí kopce hrad Točník. Dnes ze Žebráku zbyla pouze věž sloužící jako rozhledna a pár hradebních stěn. Na Točníku je k dispozici volná prohlídka s průvodcem i bez průvodce. Pod hradem je možné navštívit medvědín s medvědy Agátou a Martinem, ale také výběhy s domácími zvířaty.

Zoopark Zelčín

U domácích zvířat ještě chvíli zůstaneme. Poblíž Mělníka se totiž nachází kontaktní Zoopark Zelčín, který zve malé i velké návštěvníky na vstup do oplocených výběhů, ve kterých se můžete volně pohybovat mezi kozami, ovcemi či lamami a poníky, kteří se rádi nechají pohladit a nakrmit. Spolu s průvodcem navíc můžete i do výběhu klokanů či mini prasátek. Zoopark v sezóně nabízí vzduchové trampolíny, půjčovnu koloběžek či raftů. Nudit se zde tedy určitě nebudete!

Středočeské kulturní léto

Vyrazit na koncert, do divadla či na operní představení. Středočeská centrála cestovního ruchu plánuje každý rok během léta přes 45 kulturních akcí na neobvyklých místech po celém kraji. Bohatý program trvá až do 23. září, tudíž stále máte možnost stihnout mnoho zajímavých akcí. Jedním z účastníků je již zmiňované Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, které pořádá koncerty v prostorách svého parku, ale i divadelní představení v prostorách vnitřních. Rozhodně tedy nezapomeňte zkontrolovat jejich kalendář akcí.

Doufáme, že ať už vás při vašich výletech cesta zavede kamkoliv, užijete si putování po Středních Čechách plnými doušky!