Chalupa Daisy Posázaví: rekreační ubytování blízko Prahy

Jedeme na výlet do Prahy

Posázaví je krásné místo plné rozmanité přírody a dechberoucí scenérie lákající k objevování. Pokud k nám však jedete z větší dálky, můžete se rozhodnout, vydat se i za hranice tohoto malebného regionu, třeba do nedaleko ležící Prahy. Díky své blízkosti se kouzlu hlavního města těžko odolává. Dnes tedy na chvíli opustíme klid a ticho venkovské chalupy a vydáme se do ruchu velkoměsta. Byla by totiž škoda cestu sem na své dovolené vynechat.

Doprava a parkování

Na naši chalupu většina z vás pravděpodobně zavítá autem. Odlehlost chalupy sice dodává celému pobytu na romantičnosti, avšak znamená zároveň větší výzvu pro cestování hromadnou dopravou. Přibližně 5 minut odsud, na odbočce do Bohulib, se nachází autobusová zastávka Petrov, Bohuliby. Odtud jezdí autobus, kterým se dostanete do Jílového u Prahy. Nezapomeňte však zkontrolovat jízdní řády, neboť bus jezdí v dlouhých intervalech. V Jílovém přesednete na náměstí na autobus do Prahy, ten naštěstí již jezdí několikrát za hodinu. Doveze vás až na zastávku metra C ,,Budějovická´´.

Pokud máte k dispozici auto, bude pro vás cesta do Prahy o poznání jednodušší. Do hlavního města se dostane v závislosti na hustotě provozu přibližně za 45 minut. Děláte si starosti, kam auto zaparkovat? Jako tip vám dáváme společnost Mr.Parkit, která nabízí přes 60 parkovacích garáží po celé Praze. Na jejich webových stránkách www.mrparkit.com si jednoduše podle plánku vyberete, kde, kdy a na jak dlouho chcete parkovat, a parkování přes platební bránu online zaplatíte. Většinu garáží můžete využívat minimálně po dobu 12 hodin, v nabídce jsou však i garáže pro parkování na minimálně 6 hodin. Ceny se liší v závislosti na lokaci, (nejen) mimo centrum se tak dá zaparkovat za skvělé ceny.

Pro cestu po městě doporučujeme pořídit si celodenní jízdenku. Ta totiž navíc platí i pro jízdu lanovkou na Petřín a pro plavbu vltavskými přívozy.

Co kromě nejznámějších památek navštívit

Ať už jste v Praze poprvé nebo město již znáte jako své boty, vždy je tu stále spousta věcí k objevování. Nejproslulejší památky jako Karlův most či Pražský hrad necháme dnes stranou. Rádi bychom vám dali pár tipů na místa, která by vás při návštěvě české metropole možná jako první nenapadla.

Pokud se do Prahy vypravíte z malebného, přírodou oplývajícího Posázaví, můžete nabýt dojmu, že takový klid a rozmanitou floru v rušném městě určitě nenajdete. Opak ale může být pravdou. V Praze se nachází několik parků a zahrad, které mají za každého ročního období své kouzlo. Naším nejoblíbenějším skrytým koutem je Valdštejnská zahrada. Nachází se pod Pražským hradem a je součástí Valdštejnského paláce, kde sídlí Senát České republiky. Vchod do ní najdete jen kousek od rušné zastávky metra A ,,Malostranská´´. Zahrada pochází ze 17. století a její hlavní dominantou je uměle vytvořená krápníková stěna, tzv. grotta, u níž se nachází také voliéra se sovami. Ty však nejsou jedinými zvířecími obyvateli zahrady, žijí zde také pávi. Zahrada je otevřena od dubna do října a vstup je zdarma. Krásné scenérie nabízí také zahrady kolem Petřínské rozhledny, především během barevného podzimu. Pokud rádi navštěvujete botanické zahrady, doporučujeme navštívit poblíž Výtoně Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty UK. Zdarma zde můžete navštívit velký skleník se subtropickými palmami, masožravými rostlinami či sekvoji. Ve venkovní části můžete relaxovat na odpočinkových lavičkách.

Pokud počasí zrovna nepřeje nebo se vám jen již nechce procházet venku, můžete navštívit některé z pražských muzeí. V poslední době si velkou popularitu získalo hlavně Muzeum fantastických iluzí ve Vodičkově ulici. V tomto muzeu je vystaveno více než 150 zábavných exponátů. Nechte se vystřelit kouzelníkem z děla nebo levitovat ve vzduchu. Vaše hlava se náhle ocitne na stole nebo si na vás smlsne King Kong. Skvělé místo pro pořízení originálních fotografií. Pokud chcete zavzpomínat na mladí či si prohlédnout, jak se žilo za socialismu, navštivte Retro muzeum v OD Kotva na Náměstí Republiky. Expozice zobrazuje běžný život během 70. a 80. let 20. století v Československu. Velmi zajímavé je také Národní technické muzeum, které uchvátí nejen nadšence do techniky. Nabízí několik různých expozic z technických oborů – od dopravy přes architekturu, astronomii až po techniku v domácnosti. Každý si zde tedy najde něco pro sebe. Díky expozici předmětů z novodobé historie si i zde můžete udělat představu o tom, jak se žilo za socialistického režimu a během světových válek.

Tematické prohlídky

Pokud vám nedělá problém angličtina či němčina, můžete si zarezervovat jednu z několika městských prohlídek a vidět Prahu očima zahraničních turistů. Jedna z nejpopulárnějších tematických túr je procházka na téma Duchové a legendy Starého Města (Ghosts and Legends of Old Town). Na ní během 90 minut uslyšíte příběhy a historky o temné pražské stránce, plné legend o vraždách, chudobě a duších přebývajících v zapadlých uličkách. Čekat na vás bude nezapomenutelná atmosféra večerní Prahy, daleko od hlučných turistů, přitom stále v srdci historického centra. Prohlídku můžete rezervovat na stránkách www.praguetourinfo.com, mimo zmíněnou prohlídku jsou v nabídce také túry jako Alchymie a Pražský hrad za soumraku, Psychiatrická léčebna a opuštěný hřbitov či túra Druhá světová válka a operace Anthropoid, během které zavítáte do krypty parašutistů, schovávající se zde po atentátu na Reinharda Heydricha.

Kam zajít na něco dobrého

Dřív nebo později vám během putování Prahou jistě vyhládne. I na to jsme ovšem mysleli. Na skvělý a cenově dostupný oběd ve městě doporučujeme Havelskou korunu. Jedná se o jídelnu, kde si můžete každý den vybrat z několika tradičních českých pokrmů, včetně sladkých jídel. Pokud chcete posezení na Staroměstském náměstí, vyrazte do Restaurace Mincovna, která během všedního dne nabízí polední menu a disponuje zároveň pár stoly s přímým výhledem na Staroměstskou radnici.

Pro menší hlad či něco sladkého na zub navštivte Libeřské lahůdky, řetězec s vyhlášenými chlebíčky, ale i velkým výběrem zákusků a dobré kávy. Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, zavítejte do nově otevřeného podniku Kolacherie. Tato pekárna, specializující se na prodej koláčů, nabízí mimo tradiční české sladké varianty také například slané koláče s chilli papričkami či klobásou.

Na co si dát v Praze pozor

I když si můžete říct, že nechat se napálit a být ošizen se v Praze dají jen zahraniční turisté, chceme vám pro jistotu dát pár rad, abyste z města neodjížděli s nepříjemnou zkušeností:

  1. Nikdy si neberte taxi, vždy raději využijte Uber či odvoz přes jinou podobnou aplikaci (Liftago, Bolt). Ačkoliv taxikáři rádi oberou spíše cizince, neriskujte jízdu s nimi ani vy. V aplikaci je vždy cena pevně daná.
  2. Lístky na MHD nezapomeňte vždy označit. Výjimkou jsou jízdenky koupené kartou v tramvajích či autobusech.
  3. Před cestou zkontrolujte dopravní situaci a uzavírky, zároveň také probíhající výluky na portálu Pražské integrované dopravy, abyste byli připraveni dopravit se do cíle alternativní cestou.

Doufáme, že se vám návštěva ve stověžaté Praze vydaří, a že se vám výlet bude líbit stejně, jako celý váš pobyt na naší chalupě Daisy.