Duchové Starého Města, podivínští alchemisté a nechvalně známá psychiatrická léčebna aneb Jak zažít Prahu tak trochu jinak

Naše hlavní město přitahuje po celý rok turisty nejen z různých částí světa, ale také mnoho domácích návštěvníků. Pokud se vydáte na naší chalupu Daisy, pravděpodobně budete díky její blízkosti uvažovat i o návštěvě Prahy. Možná si však říkáte, co by mě zde ještě mohlo překvapit? Nenašlo by se ve městě něco jiného, než přecpané nádvoří Pražského hradu a stánky s trdelníky? Našlo. A tipy na tyto zážitky najdete právě v našem článku. 

Cesta do Prahy a objevování odlehlých koutů

Jelikož se naše chalupa nachází přibližně 30 km od Prahy, cesta do hlavního města nezabere tolik času. Konkrétní podrobnosti ohledně způsobů dopravy, včetně tipů na parkování, jsme podrobněji rozebrali v našem předchozím článku Jedeme na výlet do Prahy. Stejně tak zde najdete doporučení našich nejoblíbenějších restaurací a zajímavých míst mimo hlavní turistické trasy. 

V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na jiné aktivity, které se dají v Praze podniknout, a sice na prohlídky s průvodcem. Pravdou je, že tyto prohlídky cílí většinou spíše na zahraniční turisty, a tak málo kdo z českých návštěvníků o takovém zážitku vůbec uvažuje. To je ovšem škoda, neboť prohlídky v Praze již dávno nejsou jen o nudném výkladu letopočtů a popisech uměleckých slohů těch nejznámějších budov. A proto bychom těm z vás, kterým není angličtina či němčina cizí, dnes rádi ukázali tři nejzajímavější prohlídky, které můžete v Praze zažít.

Pražští duchové a legendy – víte, jaká místa na Starém Městě skrývají ty nejtemnější tajemství?

Pokud jste již Prahu v minulosti navštívili, možná jste si ve večerních hodinách všimli davu lidí následující člověka s černou kápí, kloboukem a lucernou. Bezpochyby se jednalo o průvodce tzv. ghost tour (i když nemůžeme také vyvrátit, že se nejednalo pouze o nadšence s vytříbeným stylem oblékání 🙂). Jde o populární prohlídku mezi zahraničními turisty, kterou můžete najít nejen v Praze, ale i v jiných městech opředených strašidly a záhadami, jako anglický York, skotský Edinburgh či americké New Orleans. Na takové prohlídce se setkáte s místními legendami a pověstmi, které v sobě mají nádech nadpřirozena. Typické ,,ghost tour’’ nechybí příběhy o duchách a strašidlech či vyprávění o krutých vraždách a neštěstích spojené s daným místem. A jelikož je Praha tisíce let staré město, ukrývá ve svých uličkách a zákoutích mnoho tajemných příběhů. Jako tip na tu nejlepší volbu pro ghost tour vám dáváme prohlídku Ghosts & Legends of Old Town  od společnosti McGee’s Ghost Tours. Tato společnost začala s duchařskými prohlídkami v Praze úplně jako první v roce 2007 a jejich ghost tour získala od té doby mnoho ocenění. Mimo jiné je také momentálně hodnocena jako #1 mezi pražskými ghost tour na stránce Tripadvisor. My jsme se v rámci psaní tohoto článku vydali jejich prohlídku otestovat. 

Anglická prohlídka se koná každý den ve večerních hodinách v závislosti na sezóně, německá varianta je k dispozici ve středu a sobotu od 20:00. Průběh prohlídky během večera dodává městu úplně jiné kouzlo. Prohlídka začala za Týnským chrámem, se západem slunce se nám na něj z místa setkání naskytnul nádherný pohled. Po úvodních informacích a představení průvodce jsme se již uchýlili k první zastávce na prohlídce. 

Nechceme vám samozřejmě vyzradit dopředu, jaké bylo rozuzlení jednotlivých příběhů, ale přesto vám nabídneme malou ochutnávku. Prohlídka vedla zákoutími Starého Města, přibližně mezi Židovským městem a Revoluční ulicí. Ačkoliv se jedná o čtvrť, která je hned vedle Staroměstského náměstí, na mnoho turistů jsme zde nenarazili. Okolní budovy osvětlené žlutě tlumenými lampami spolu s nezvyklým tichem dodávaly prohlídce na ponuré a napjaté atmosféře. Náš průvodce nám poutavým způsobem vyprávěl příběhy a legendy spojené s místem, u kterého jsme se právě nacházeli. Ačkoliv jsme se v Praze narodili, všechny z nich pro nás byli novinkou, i přesto, že jsme některé z postav jako kat Mydlář či Josef Mánes znali. Z některých historek nám běhal mráz po zádech, jako třeba ta o zjevení muže v krvavé řeznické zástěře během noci u pacientů nemocnice Na Františku nebo ta o duchovi strašící kolem Kláštera sv. Anežky České. Jiné v nás zase vzbudili takový zájem, že jsme si o nich sami po prohlídce hledali další informace. 

Celá ghost tour trvala 90 minut, ale všechna vyprávění byla tak napínavá, že nám utekla velmi rychle. Rozhodně ji můžeme doporučit všem, kteří chtějí vidět Prahu v trochu jiném světle. Náš průvodce byl opravdu skvělý, ochotně odpovídal na všechny dotazy návštěvníků a trefně doplňoval výklad o své poznatky a zkušenosti, sem tam dokonce odlehčil atmosféru drobným vtipem. 

Večerní Praha za Rudolfa II. – alchemie, esoterismus a záhady Pražského hradu

Ačkoliv jsme slibovali, že vám ukážeme prohlídky mimo hlavní turistické trasy, tentokrát uděláme malou výjimku. Když jsme procházeli web společnosti McGee’s Ghost Tours při rezervaci předchozí duchařské prohlídky, zjistili jsme, že mají ve své nabídce ještě dvě neobyčejné prohlídky, které stojí za vyzkoušení. Vydali jsme se tedy na další večerní prohlídku, tentokrát nazvanou Alchemy & Mysteries of Prague Castle. Jak už název napovídá, zamířili jsme společně s průvodcem na Pražský hrad. Avšak ne klasickou cestou.

Vše začalo odbitím 19. hodiny na stejném místě setkání za Týnským chrámem. Z nabídky anglické a německé varianty jsme se připojili ke skupině s anglicky mluvícím průvodcem. Opět mu nechyběl odpovídající kostým, tentokrát v podobě renesančního baretu a dobové róby. Odtud jsme se přesunuli přes Staroměstské náměstí do Pařížské ulice k Staronové synagoze, kde jsme si vyslechli první příběh večera, legendu o Golemovi a jeho tajném úkrytu na Starém Městě. Odtud jsme se vydali přes Mánesův most, vyslechli si něco málo o vlivu astrologie na výstavbu města za Karla IV. a pokračovali tramvají do Hradčan. Pokud jste však čekali, že se ihned vydáme na Hrad, tak vás musím vyvést z omylu. Místo toho jsme se plně ponořili do příběhu alchemistů za vlády Rudolfa II., zatímco jsme se proplétali kolem Strahovského kláštera, Černínského paláce či Pražské Lorety. 

Nejlepším momentem celé prohlídky byla procházka přes Nový Svět. Na tuto zapomenutou uličku mnoho turistů samo nenarazí, přitom se jedná o jedno z nejkouzelnějších míst v Praze. Odtud jsme se již vydali na procházku po areálu Pražského hradu. Po západu slunce zde již zbylo jen hrstka turistů a my tak měli nejnavštěvovanější památku v ČR téměř úplně pro sebe! Dýchla na nás úplně jiná atmosféra a se zatajeným dechem jsme poslouchali o zvláštnostech a méně známých faktech pojící se s katedrálou Sv. Víta a se samotným komplexem Pražského hradu. Navštívili jsme také prázdnou Zlatou uličku, a dozvěděli jsme se konečné osudy všech alchemistů, kteří nás na cestě doprovázeli.   

Společně jsme si užili tříhodinový večer plný magie a záhad, a navíc jsme i díky malé skupince měli možnost poznat zahraniční turisty, kteří se prohlídky zúčastnili s námi.

Historie bohnické léčebny a vývoj psychiatrie u nás i ve světě

Jako poslední v nabídce McGee’s Ghost Tours jsme zvolili prohlídku Psychiatric Hospital & Abandoned Cemetry, která se zaměřuje na Psychiatrickou léčebnu Bohnice. Během tříhodinové procházky jsme prošli venkovní prostory rozlehlého areálu nemocnice a dozvěděli jsme se vše o jejím vývoji od výstavby zařízení až po jeho současný provoz. Nechyběli samozřejmě také informace o samotné historii psychiatrie, od středověku až po kruté léčebné metody, jako byla lobotomie, v nedávné minulosti. Přibližně v polovině jsme si udělali krátkou přestávku v kavárně nacházející se přímo v areálu léčebny, kde pracují zdejší pacienti, kterým tato činnost pomáhá snadněji se vrátit do běžného života. Ke konci jsme se také zastavili u dalšího terapeutického prvku, a sice zvířecí farmy. 

Po prohlídce venkovních prostorů léčebny nás čekala asi 20minutová procházka k přilehlému opuštěnému hřbitovu. Ten sloužil jako pohřebiště v minulých dobách, kdy byly Bohnice označovány jako sanatorium pro chorobomyslné. Hřbitov není přístupný veřejnosti, ale už jen u jeho zamčeného vchodu na vás dýchne ponurá a napjatá atmosféra, díky níž si ho oblíbili vyšetřovatelé paranormálních jevů. Hřbitov v sobě skrývá několik příběhů a legend, podle jedné z nich je na něm dokonce pochován Gavrilo Princip, který provedl atentát na Františka Ferdinanda d’Este, čímž rozpoutal první světovou válku. 

Ačkoliv jsou Bohnice v ČR obecně velmi známé, o jejich historii a provozu toho mnoho lidí příliš neví. Tato prohlídka nám dala úplně jiný pohled na obor psychiatrie a dokázala nám, že jít na komentovanou prohlídku v Praze nemusí nutně hned znamenat unudit se u nekonečného výkladu historických dat. 

Jak v Praze utéct před davy turistů

Na všech třech prohlídkách od McGee’s Ghost Tours jsme si nejvíce užili nejen zajímavá témata daných túr, ale také skutečnost, že jsme se po cestě nemuseli tlačit mezi davy ostatních turistů. Se začátkem prázdnin nastává období, kdy se Praha bude plnit návštěvníky ze zahraničí. Pokud nejste zrovna příznivci masového turismu, ale přesto byste během pobytu na naší chalupě Daisy rádi spatřili alespoň kousek Prahy, doporučujeme si zarezervovat právě jeden z těchto zážitků.

Pokud se rozhodnete pro vyzkoušení jedné z prohlídek, nezapomeňte vaši zkušenost sdílet s námi a označte nás na Facebooku nebo Instagramu