Ač mnozí nemusí souhlasit, podzim je jedno z nejvíc fotogenických období celého roku. Barevné listí, lesy ponořené do ranní mlhy a roztomilé dýňové dekorace mu dodávají nezaměnitelnou atmosféru. Naše chalupa a její okolí nabízí skvělou příležitost, jak si tyto jedinečné chvíle užít. V tomto článku vám ukážeme nejhezčí místa, která jsou okouzlující (nejen) během podzimu. Společně zavítáme také do Prahy, kde se přírodní krásy během podzimu nápadně doplňují s místní architekturou.
Podzim v Posázaví
Chalupa Daisy Posázaví
Nemůžeme začít jinak než naší chalupou Daisy. Její poloha uprostřed samoty zaručuje nejen ničím nerušený klid, ale také přímé spojení s přírodu. Zahrada sousedí s lesem, což při pobytu zde umožňuje hostům kochat se zbarvenými stromami a dechberoucí scenérií po celý den, jak venku, tak při pohledu z okna. Při sychravějším počasí je možné zahřát se u táboráku s horkou čokoládou či svařeným vínem. Především je však chalupa díky své lokaci skvělým výchozím bodem pro objevování krás Posázaví.
Vyhlídka Třeštibok
První místo, na které se z naší chalupy vydáme, je příhodně v docházkové vzdálenosti. Na vyhlídku Třeštibok se musíme vydat dále dolů do Bohulib, směrem k osadě Na zlatých dolích. Na správnou cestu nás dovedou ukazatele. Pomocí nich se dostaneme skrz lesní stezku až k vyhlídce.
Třeštibok vám nabídne krásný výhled na Sázavu těsně před jejím vlitím do Vltavy. Jeho název pochází z doby, kdy po řece pluly vory, které zde při plavbě bočními prameny narážely do skály. Během podzimu je zde nádherný výhled na zbarvené údolí. Při troše štěstí či dobrém plánování, odsud také uvidíte projíždějící vlak Posázavský pacifik.
Jílovské doly
K podzimu patří mimo jiné také trocha tajemna a mystična. Podobnou atmosféru nabízí i historické jílovské zlaté doly, které jsou symbolem celého regionu. V okolí Jílového u Prahy je možné navštívit tři z nich: štolu sv. Josefa, štolu sv. Antonína Paduánského a štolu Halíře. Každá z nich nabízí jiný zážitek.
Štola sv. Josefa má šikmý profil a délku 200 m. Uvnitř jsou dvě hloubení s částečně zachovanou výstrojí a větrací komín do vrchní dobývky.
Štola sv. Antonína Paduánského má dvouúrovňovou prohlídkovou trasu propojenou žebříky. Chodby zde nejsou osvětlené, každý návštěvník dostane hornickou lampu, což z prohlídky dělá náročnější ale o to dobrodružnější aktivitu.
Štola Halíře má kosočtvercový profil a je přístupná i pro kočárky a vozíčkáře. Nová část z 50. let 20. století má 270 m dlouhou osvětlenou chodbu a miniexpozici důlního vybavení.
Železniční viadukt Žampach
Po návštěvě štol sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského dojdeme až k viaduktu Žampach, druhého nejvyššího kamenného železničního mostu ve střední Evropě, vysokého 42 metrů. Vybudován byl již na konci 19. století. Na jeho výstavbě pracovali především dělníci z Itálie, kteří byli zvyklí na stavbu podobných mostů v Alpách. Sestává ze 7 oblouků a spojuje zastávky Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem. Most je tím pádem součástí historické trati ,,Posázavský pacifik’’, který vozil v minulém století sázavské trampy.
Viadukt můžete obdivovat z bezprostřední blízkosti, prohlédnout si ho z dálky při putování Posázavskou stezkou na druhé straně řeky nebo se po něm projet při jízdě vlakem na trase Praha – Vrané n. Vltavou – Čerčany.
Řeka Sázava
Po minutí viaduktu Žampach můžete dojít až k samotné Sázavě. Vodáci a trampové ji nazývají Zlatá řeka kvůli nazlátlé barvě způsobené odnosem jílovité půdy. Během podzimu zde sice neuvidíte nikoho sjíždět vodu, i tak má však Sázava v tomto ročním období svoje kouzlo.
Klidná hladina řeky odráží zlatavé a červené odstíny stromů a spolu s ranní mlhou a jemnými slunečnými paprsky dodávají celé krajině jedinečnou atmosféru. Podzimní výpravy podél řeky také přinášejí příležitost pro pozorování divoké zvěře, která je v tomto chladnějším období aktivnější. Sázavu můžete pozorovat také z druhého břehu, kde Posázavská stezka, první turistická trasa u nás, nabízí několik vyhlídek do okolí.
Podzim v Praze
Kvůli své blízkosti mnoho hostů na naší chalupě využije při své návštěvě možnost výletu do našeho hlavního města. Toto jsou nejhezčí místa, která stojí za to zde během podzimu navštívit.
Přírodní tunel u Pražského hradu
Jako první se vydáme k nejnavštěvovanější památce ve městě, a sice k Pražskému hradu. Doveze nás sem tramvaj číslo 22 a 23, vystoupit musíme však již na zastávce Královský letohrádek.
Stromy kolem tramvajových kolejí zde během podzimu vytvářejí nádherný přírodní tunel, který působí jako z pohádky. Je to skvělé místo pro pořízení fotografií, dbejte však na to, že se jedná o frekventovanou tramvajovou trať. Je tedy potřeba stále sledovat, jestli se zrovna jedna neblíží.
Letohrádek královny Anny a Královská zahrada
Přímo naproti výše zmíněné tramvajové zastávce nalezneme vstup do Královské zahrady, dalšího místa na našem putování. Ačkoliv se nachází v areálu Pražského hradu, který během roku přivítá přes milión návštěvníků, jedná se stále o jedno z mála klidných míst v centru Prahy.
Původně zde stály středověké vinice, které však byli v 16. století postupně vykoupeny Ferdinandem I. Habsburským a nahrazeny renesanční zahradou. Celý komplex prošel během minulosti několika přestavbami a každý kout je tím pádem trochu jiný.
Hlavní dominantou je Letohrádek královny Anny. Ten sloužil jednak jako rekreační místo pro panovníka a jeho rodinu, jednak jako reprezentační sál pro pořádání plesů a bálů. Z jeho teras je krásný výhled na Pražský hrad.
Zahrada je otevřena od března do října, letohrádek můžete navštívit po celý rok, vstup je zdarma.
Petřínské sady
Petřín a jeho okolní zahrady jsou působivé během jakéhokoliv ročního období. Během podzimu tomu není jinak. Na vrchol k Petřínské rozhledně se můžete dostat pěšky od Pražského hradu nebo sem můžete dojet lanovkou ze zastávky Újezd. Pokud máte koupenou celodenní či vícedenní jízdenku na MHD, bude vám platit také na lanovku. V opačném případě je nutné koupit si lístek zvlášť.
Na Petříně můžete vystoupat na rozhlednu, projít si zrcadlovým bludištěm anebo si prostě jen vychutnat výhled na barevnou Prahu.
Letenská pláň
Rozlehlá Letenská pláň je známá hlavně pro konání různých akcí. Je to však také oblíbené místo Pražanů pro odpočinek a setkání s přáteli.
Kromě několika barevných stromů zde najdete krásnou vyhlídku pod slavným Pražským metronomem, ze které budete mít město jako na dlani.
Od půlky listopadu se zde navíc otevírá veřejné kluziště, každoročně největší ledová plocha v Praze.
Riegrovy sady
Tento park na pomezí Vinohrad a Žižkova je oblíbený především v létě jako místo pro pozorování západů slunce. Krásně zbarvenou oblohu však umí vyčarovat i podzimní slunce. Pokud budete k večeru poblíž, vyplatí se si zde na tento přírodní kousek počkat. Dlouhou chvíli si můžete zkrátit třeba v místní restauraci.
Máte už jasno, která z těchto míst navštívíte? Pokud vás tento článek inspiroval, budeme rádi, když se o vaše zážitky a případné fotografie podělíte na našem Facebooku a Instagramu!